22 листопада 1801 року народився Володимир Іванович Даль (псевдонім - Козак Луганський). В історію він увійшов, перш за все, як творець «Тлумачного словника живої великоросійської мови». На це у нього пішло 50 років. Але не тільки словесність займала Даля. Широта таланту Даля, його інтересів багатогранна і вражає своєю різноманітністю. Він - лікар, лексикограф, прозаїк, белетрист, етнограф. Відомі праці Даля у галузі інженерно-технічної думки та медицини. Літературна творчість Даля цінна тим, що сприяла зближенню народів і розвитку слов’янської культури.
Майже третину свого життя Володимир Даль прожив в Україні. Він чудово володів українською мовою, знав Україну, побут її народу, звичаї, культуру і літературу. Дитячі роки В. Даля, які пройшли в Луганську, залишили в душі яскраві та незабутні враження, що пізніше, вже у зрілому віці стало підставою для обрання літературного псевдоніму “Козак Луганський”. Цим наш видатний земляк назавжди залишив у пам’яті нащадків місто, де народився. Саме під цим ім’ям він увійшов у літературу. Серед найближчих друзів Даля були видатні діячі української культури, вихідці з України. У своїх творах він оспівує красу й працелюбність українців. Багато сил витратив він для збереження українського фольклору й становленню літературної української мови. Знання та любов до української культури зблизили Володимира Даля з Тарасом Шевченком. Цей непомітний зв’язок між Кобзарем та Козаком Луганським у глибокій любові до рідної землі, до України, до її мови та словесності.
Про українську мову писав: «По мне, не только можно заниматься им для развлечения – нужно изучать его. Всякому на то своя воля, но судя по-моему – нет причин, чтобы не принять коротких, крепких, ярких и выразительных изречений земляков моих».
Луганщина пам'ятає видатного земляка. У 1981 р. в Луганську відкрили пам’ятник видатному земляку, на колишній Англійській вулиці, а зараз вулиці В.І. Даля. У 1986 році в будинку, де, за розповідями, народився Даль, було відкрито літературний музей “Козака Луганського” – що стало даниною його пам’яті.
У 2001 році Східноукраїнському національному університету було присвоєно ім’я Володимира Даля. У 2003 році в університеті було відкрито Центр далезнавства. У березні 2010 року урочисто відкритий біля головного корпусу СНУ ім. В. Даля пам’ятник Володимиру Івановичу Далю.
Після переміщення СНУ ім. В.Даля до м. Сєвєродонецьку в університеті в рамках проєкту за підтримки British Council створений музей імені Володимира Даля. Тепер ознайомитися з особистістю, ім'я якої носить університет, можна з допомогою стендів, що знаходяться у коридорі першого поверху головного корпусу СНУ ім. В. Даля. А у фойє на другому поверсі можна зробити фото з ростовою фігурою Даля.
Докладніше про життя відомого земляка можна дізнатися за посиланнями :
-
Володимир Даль : біографія [Електронний ресурс] // DOVIDKA.BIZ.UA : Довідник цікавих фактів та корисних знань. — Електрон. дані. — Режим доступу : http://dovidka.biz.ua/volodimir-dal-biografiya, вільний (дата звернення: 17.11.2020). — Заголовок з екрана. — Мова укр.
-
Володимир Даль : біографія, коротко про письменника [Електронний ресурс] // Моя книга. — Електрон. дані. — Режим доступу: http://mykniga.com.ua/biograph/volodimir-dal-biografiya-korotko-pro-pismennika-volodimira-ivanovicha-dlya-ditej.html, вільний (дата звернення: 17.11.2020). — Заголовок з екрана. — Мова укр.
-
Владимир Иванович Даль. Фольклор (пословицы) в творчестве Даля [Електронний ресурс] // Издательство «ЛИЦЕЙ». — Електрон. дані. — Режим доступу: http://licey.net/free/12-analiz_proizvedenii_literatury_do_20_veka_dlya_sochinenii/vladimir_ivanovich_dal_folklor_poslovicy_v_tvorchestve_dalya.html, вільний (дата звернення: 17.11.2020). — Заголовок з екрана. — Мова рос.
-
Владимир Даль - великий Луганчанин [Електронний ресурс] // Українці Росії. — Електрон. дані. — Режим доступу: http://kobza.com.uahttp://kobza.com.ua/kultura/2862-vladymyr-dal-velykyj-luganchanyn.html, вільний (дата звернення: 17.11.2020). — Заголовок з екрана. — Мова рос.
-
В.И. Даль: биография и творческое наследие : биобиблиографический указатель / сост. Л.Н. Юган, К.Г. Тарасов. – М. : ФЛИНТА : Наука, 2011. – 816 с. – Режим доступа : http://static.my-shop.ru/product/pdf/159/1588821.pdf
-
В начале было слово [Електронний ресурс] / Livejournal. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://mikhaelkatz.livejournal.com/51275.html?page=1, вільний (дата звернення: 17.11.2020). — Заголовок з екрана. — Мова рос.
-
В яку російську даль дивився німець Владімір Даль, ховаючи правду від «російського» народу? [Електронний ресурс] // СТРИЙ.NET. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.stryi.net.ua/v-yaku-rosijsku-dal-dyvyvsya-nimets-vladimir-dal-hovayuchy-pravdu-vid-rosijskogo-narodu/, вільний (дата звернення: 17.11.2020). – Заголовок з екрана. – Мова укр.
-
Интересные факты о Владимире Дале [Електронний ресурс] // Кратко обо всем © kratkoe.com. — Електрон. дані. — Режим доступу: http://kratkoe.com/vladimir-dal-interesnyie-faktyi/ , вільний (дата звернення: 17.11.2020). — Заголовок з екрана. — Мова рос.
-
Казак Луганский - Владимир Иванович Даль. Краткая биография [Електронний ресурс] // Литературный музей Владимира Ивановича Даля. — Електрон. дані. — Режим доступу: http://www.dal.lg.ua/about_dal, вільний (дата звернення: 17.11.2020). — Заголовок з екрана. — Мова рос.
-
Мальчик с улицы английской, или за далью – Даль. – Режим доступа: http://45parallel.net/za_daliyu_daly
-
Порудоминский В. И. Даль. — М. : Молодая гвардия, 1971. — 384 с. — (Жизнь замечательных людей). – Режим доступа : http://www.litmir.co/bd/?b=196960
-
Юган Н.Л. Сатира и юмор в народных книгах В.И. Даля // Філологічні науки. Літературознавство. — 2012. — № 12. — С. 157-162 – Режим доступа: http://esnuir.eenu.edu.ua/bitstream/123456789/5982/3/33.pdf
Інші ресурси інтернету про В.Даля:
|