Середа, 22.01.2025, 04:53                                                      +38(06452)2-89-87     library@snu.edu.ua    Години роботи     Запис до бібліотеки
Вітаю Вас Гість | RSS

Меню сайту
Власні бази даних
Доступ до баз даних
Університет

НА ДОПОМОГУ КУРАТОРУ

Розділ містить інформацію для кураторів щодо інформаційних заходів, які пропонує університетська бібліотека, а також інформаційні матеріали,  які стануть у нагоді при підготовці заходів до знаменних та пам'ятних дат.

До уваги кураторів!
Для  студентів 1-3 курсів бібліотека проводить заняття з основ інформаційної культури та бібліографії
Мета занять - навчити студентів методиці ефективного використання інформаційних ресурсів бібліотеки та пошуку інформації в електронних каталогах та базах даних інших бібліотек і мережі Інтернет.
Лекційно-практичні заняття включають розгляд таких питань:

  • структура наукової бібліотеки СНУ ім. В.Даля;
  • правила користування науковою бібліотекою СНУ ім. В.Даля;
  • документний фонд бібліотеки;
  • система бібліотечних каталогів і картотек;
  • алфавітний та систематичний каталоги, їх призначення і структура, принципи організації;
  • знайомство з електронними інформаційними ресурсами і послугами, що надає бібліотека  (бібліотечний сайт, електронний каталог, інституційний репозитарій СНУ ім. В.Даля, бібліотека у соцмережах, віртуальні виставки і бібліографічні покажчики в електронному вигляді, робота віртуальної довідкової служби тощо).
А також :
  • інформаційний захід для студентів всіх років навчання «Говоримо про академічну доброчесність»,
  • заняття з інформаційної культури та бібліотечної грамотності всіх років навчання «Бібліографічне оформлення списків джерел та посилань в наукових роботах відповідно до державних стандартів»,
  • інформаційний захід для студентів  для бакалаврів 4 курсу «Як написати дипломну (кваліфікаційну) роботу».
Заняття супроводжуються демонстрацією слайдів, що робить їх більш наочними, цікавими та допомагає швидко засвоїти матеріал :
«Про ресурси та напрями роботи наукової бібліотеки університету»,
«Говоримо про академічну доброчесність»,
«Бібліографічне оформлення списків джерел та посилань в наукових роботах відповідно до державних стандартів»,

«Як написати дипломну (кваліфікаційну) роботу. Поради бібліотекаря».
 

Презентація "Перетворення нашого світу. 17 Цілей Сталого Розвитку"




Відповідно до листа департаменту освіти і науки облдержадміністрації «Про виконання заходів щодо реалізації Концепції вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2018 рік» №04/05–1339 від 26.03.2018  бібліотека пропонує інформаційні матеріали «Євроатлантична інтеграція України : проблеми, перспективи, можливості», що стануть в нагоді кураторам при проведенні інформаційних заходів.
Щоквартально публікуватимуться інформаційні списки літератури щодо державної політики у сфері євроатлантичної інтеграції України. 
В читальному залі  організовано постійно діючу відкриту тематичну поличку «Україна  – європейська держава»
 



 

 

100-річчя Національної академії наук України

1918 рік став роком створення Української академії наук. 

     5 травня 1918 р. міністр народної освіти Української держави М. Василенко запропонував гетьманові П. Скоропадському створити Академію. 8 червня він уже розсилав повідомлення про заснування при Міністерстві Комісії «по виробленню законопроекту про утворення Української Академії Наук у Києві і при ній Національної бібліотеки, Національного музею та інших міцних наукових інститутів» Упродовж 9 липня – 17 вересня комісія підготувала «Проект Закону про заснування Української Академії Наук у м. Києві», заклавши в ньому основи концепції, стратегії і моделі розвитку інституції. Із вдячністю згадують членів комісії: голова Комісії – акад. Російської АН, члени – проф. Харківського університету, проф. Томського університету і сільгоспвідділу Політехнічного інституту, професори університету Св. Володимира О. В. Сперанський, Й. Й. Косоногов, Б. О. Кістяківський, Г. Г.Павлуцький, Є. В. Спекторський, проф. Лазаревського інституту східних мов , проф. Інституту інженерів «Путей сообщения» та Петроградського політехнічного університету, проф. Донського університету Є. К. Тимченко, проф. Київського українського державного університету, завідувач мережі дослідних полів і Центральної дослідної станції Всеросійського товариства цукроварів С. Л. Франкфурт, секретар Комісії В. Л. Молдзалевський і його помічник В. К. Дем’янчук. 

     В основу концепції пВернадський Володимир Івановичокладено ідею В. І. Вернадського про те, що Українська академія наук повинна «опріч своєї всесвітньої ваги задовольнити важливі національні, державні та місцеві життєві вимоги». 
     Правове оформлення відбулося 14 листопада 1918 р., коли гетьман П. Скоропадський затвердив ухвалений Радою Міністрів Української Держави Закон про заснування Української академії наук у м. Києві. Закон затвердив статут і штат Академії. Того ж дня наказом гетьмана призначено перших 12 дійсних членів УАН: Д. І. Багалій, А. Ю. Кримський, М. І. Петров, С. Й. Смаль-Стоцький, В. І. Вернадський, С. П. Тимошенко, М. Т. Кащенко, П. А. Тутковський, М. І. Туган-Барановський, Ф. В. Тарановський, В. А Косинський, О. І. Левицький. 26 листопада було оприлюднено статут УАН, у якому зазначено: «Українська Академія наук у Києві є найвищою науковою державною установою на Вкраїні, що перебуває в безпосередньому віданні верховної влади». Державний характер інституції поєднали із самоуправлінням: «Внутрішній розпорядок свого життя Академія встановлює сама». 27 листопада відбулося перше спільне зібрання УАН, яке одноголосно обрало головою-президентом В. І. Вернадського, неодмінним секретарем – А. Ю. Кримського. Гетьман П Скоропадський затвердив В. І. Вернадського на посаді голови-президентом УАН 30 листопада. 
     Осінь 1918 р. стала визначальною у створенні Академії наук України: прийнято закон про її заснування, затверджено статут, призначено перших академіків, обрано керівництво.Український академічний корабель відправився в тривале плавання по бурхливому ХХ століттю.

У рамках  заходів до 100-річчя НАНУ наукова бібліотека СНУ ім. В. Даля протягом 2018 року пропонує :

 
 

Відзначення 100-річчя подій Української революції 1917 - 1921 років

Кабінет Міністрів України затвердив розроблений Українським інститутом національної пам’яті проект розпорядження Кабінету Міністрів України “Про затвердження плану заходів з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років та вшанування пам’яті її учасників на період до 2021 року”. 
Ці заходи сприятимуть популяризації історії українського державотворення та приверненні уваги до національно-визвольної боротьби українців, а відтак патріотичному вихованню громадян та формуванню національної ідентичності. Виконання пунктів плану заходів розраховане на 5 років, з 2017 до 2021 років.
2017 рік оголошено Роком Української революції 1917–1921 років згідно з Указом Президента України №17/2016 від 22 січня 2016 року.
З цієї нагоди бібліотека пропонує:


 


Євроінтеграція України

Віртуальна інформаційна виставка до Дня Європи в Україні "УКРАЇНА – КРАЇНА ЄВРОПЕЙСЬКИХ ЦІННОСТЕЙ"
Книжкова виставка "Книги європейських авторів"
На базі університетської бібліотеки працює Інформаційний центр ЄС.

 
26 листопада 2016 року - День пам’яті жертв голодомору і політичних репресій в Україні.  Заходи, присвячені цьому дню, щорічно проходять в четверту суботу листопада.
Бібліотека підготувала інформаційно-бібліографічну довідку "Голодомор : гірка пам'ять", що допоможе при організації заходів до Дня пам’яті жертв голодомору і політичних репресій в Україні, а також довідка буде корисна всім, хто цікавиться цією темою.


А також матеріали до проведення години історичної пам’яті “З присвятою замордованим голодом…”

 


Третя річниця Революції гідності
День Гідності та Свободи є символом Революції гідності, яка змінила нашу державу. Український народ на весь світ продемонстрував патріотизм і беззастережну відвагу на шляху розбудови демократичних цінностей.
Ми вшановуємо героїв, які три роки тому постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод громадян, національних інтересів України та її європейського вибору. Щиро вітаємо усіх з Днем Гідності та Свободи! Бажаємо миру, родинного благополуччя і злагоди, незламної віри у щасливе майбутнє нашої держави.

У рамках заходів по відзначенню у 2016 році третьої річниці Дня Гідності і Свободи бібліотека пропонує віртуальну інформаційну виставку Революція гідності: ми пам'ятатимемо

Президент Петро Порошенко підписав Указ «Про відзначення у 2016 році Дня Гідності та Свободи». "Указ спрямований на забезпечення гідного вшанування громадянської мужності учасників революційних подій у відстоюванні прав людини та європейського майбутнього України, їх відданості ідеалам свободи, справедливості та утвердження в нашій державі демократичних цінностей".

Нагадаємо, що День гідності та свободи згідно з указом Президента України Петра Порошенка № 872/2014 «Про День гідності та свободи» від 13 листопада 2014 року, відзначається щороку 21 листопада на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та Революції гідності (2013 року). Свято встановлене «з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року – лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору».

Допоможуть у підготовці до проведення заходів:

 

 

Наша рідна Україна! 25 років незалежності



 
У 2016 році виповнюється 1000 років від першої писемної згадки про існування та діяльність на Святій Горі Афон (Греція) першого давньоруського монастиря, через який здійснювалися духовні та культурні взаємозв’язки між Київською Руссю та центром православного чернецтва і духовності на Афоні. Бібліотека підготувала методико-бібліографічні матеріали "Сторінки історії українського козацтва. Афонська спадщина."




 

Матеріали до проведення бесіди-реквієму "Вони загинули не марно!" (до Дня Героїв Небесної Сотні)
віртуальна інформаційна виставка до Дня Героїв Небесної Сотні «Час плине, а пам`ять залишається...»,
віртуальна інформаційна виставка «Революція гідності: ми пам'ятатимемо»



 

Служитель слова – Владимир Даль : библиографический очерк


До дня української писемності та мови бібліотека підготувала інформаційно–бібліографічний посібник, що стане в нагоді при підготовці заходів.
ЄДИНИЙ СКАРБ У ТЕБЕ - РІДНА МОВА. ВОНА ТВОГО ЖИТТЯ ОСНОВА. (до Дня украї́нської писемності та мови)




 
25 років тому, з 2-го до 17-го жовтня 1990 р., на теперішньому майдані Незалежності, а тоді – площі Жовтневої революції у Києві, відбулася студентська акція протесту і голодування, які мали своєю метою не допустити підписання нового союзного договору. «Революція на граніті» – саме під такою назвою увійшла в історію ця подія.
З метою відзначення у жовтні 2015 року 25-ї річниці проведення у місті Києві Студентської революції на граніті – масової студентської акції громадянської непокори, спрямованої на захист національних інтересів Українського народу, Президент України Петро Порошенко видав відповідний Указ.
Увазі користувачів та на допомогу кураторам бібліотека пропонує віртуальний інформаційний стенд "Сторінки нашої історії. Революція на граніті".
 


До Дня українського козацтва бібліотека пропонує:
 

 
 


2 вересня Україна відзначатиме 70 років з дня завершення Другої світової війни. Бібліотека підготувала тематичний огляд творів світової літератури антивоєнної тематики "О, найстрашніше з літочислень – війна війною до війни…"








 

Питання національно-патріотичного виховання студентської молоді в Україні : тематичний вебліографічний список





 

Методично-бібліографічні матеріали "Українська національна  державна символіка"


 
 


День Державного Прапора України святкується щорічно 23 серпня. Цю дату встановлено у серпні 2004 року, згідно Указу Президента України № 987/2004 «Про День Державного Прапора України» на вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України. До цього День Державного Прапора святкувався тільки в Києві на муніципальному рівні.
Бібліотека пропонує віртуальний інформацийний стенд "Наш прапор – дух єдиний великого народу…"



 




28 червня — ДЕНЬ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ — єдине державне свято, закріплене в самій Конституції: "Стаття 161. День прийняття Конституції України є державним святом — Днем Конституції України."
Згідно Конституції, Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою (стаття 1). Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною (стаття 2). Також, згідно з основним законом, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (стаття 3).
Бібліотека пропонує інформаційні матеріали "КРОКИ ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ УКРАЇНИ" до Дня Конституції.


 


Міжнародний день захисту дітей

 
У перший день літа, 1 червня, у всьому світі святкують Міжнародний день захисту дітей. Рішення про його проведення було ухвалено Міжнародною демократичною федерацією жінок на спеціальній сесії в листопаді 1949 року. Перший Міжнародний день захисту дітей був проведений в 1950 році. ООН підтримала цю ініціативу і оголосила захист прав, життя і здоров’я дітей одним з пріоритетних напрямів своєї діяльності. В Україні День захисту дітей встановлено відповідно до Указу Президента України від 30 травня 1998 року № 568/98 і відзначається щорічно, також 1 червня.
Це не тільки галасливі і веселі святкування дітвори, але й нагадування суспільству про необхідність дотримання і пошани прав дитини, як необхідної умови для формування гуманного і благополучного суспільства.

Бібліотека пропонує інформаційні матеріали


 

 


Міжнародний день пам’яті Чорнобиля

26 квітня в Україні День чорнобильської трагедії. У Білорусі також відзначають День Чорнобильської трагедії. У Росії День пам’яті загиблих у радіаційних аваріях і катастрофах.
Чорнобильська атомна електростанція, 26 квітня 1986 року, — планове виключення реактора, що тривало 20 секунд, здавалося звичайною перевіркою електрообладнання. Проте через декілька секунд в результаті різкого стрибка напруги стався хімічний вибух, в результаті якого в атмосферу викинуто близько 520 небезпечних радіонуклідів. Вибух був настільки потужним, що забруднення розповсюдилося на значні ділянки території Радянського Союзу, які наразі входять до складу Білорусі, України та Росії. За офіційними повідомленнями, відразу після катастрофи загинула 31 людина, а 600 000 ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації.
Згідно з офіційними даними, радіоактивному опромінюванню піддалися майже 8 400 000 мешканців Білорусі, України та Росії, що перевищує чисельність населення Австрії.
Забруднено близько 155 000 кв.км території, що складає майже половину загальної площі території Італії. Сільськогосподарські угіддя площею майже 52000 кв.км, а це більш ніж площа території Данії, забруднені цезієм - 137 і стронцієм - 90 з періодом напіврозпаду в 30 і 28 років, відповідно. Майже 404 000 людей були переселені, проте мільйони як і раніше живуть в умовах, коли залишкова дія, що зберігається, створює цілу низку небезпечних наслідків. 15 грудня 2000 року діяльність ЧАЄС як виробника електроенергії було припинена.
У вересні 2003 року на саміті СНД президент України Леонід Кучма запропонував країнам-учасницям Співдружності оголосити 26 квітня Міжнародним днем пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф. Рада глав держав СНД підтримала цю пропозицію.

Багряна А.
Малиновий дзвін
уривок

Ви чули, як плаче спустошена Прип'ять,
За скоєний гріх розіп'ята живцем,
Прип'ята до неба, щоб вічності випить,
Щоб вмити від бруду змарніле лице?
Регочуть іони малиновим дзвоном,
Вбиваючи блиск нерозкритих очей,
Ридає вночі божевільна мадонна,
Приймаючи з лона холодних дітей
В бездонність ночей.
І тихо ступає життя у полин,
І лине Чорнобильський дзвін.

 
 


Згідно з Указом Президента України, передбачатиметься  проведення низки урочистостей, тематичних культурно-мистецьких акцій. А також  круглих столів та  семінарів із вивчення і популяризації творчої спадщини Михайла Вербицького.  Крім того в обіг буде введено однойменну ювілейну монету, поштову марку та конверт.

Михайло Вербицький – український композитор,  автор гімну України «Ще не вмерла України і слава, і воля...». Написав музику до більш ніж 20 вистав. Автор кантати «Заповіт» на слова Тараса Шевченка.

 

 

 


 


 

21 лютого усі нації та народи відзначають Міжнародний день рідної мови.

"Мова - це наша національна ознака, в мові - наша культура, ступінь нашої свідомості... Мова - душа кожної національності, її святощі, найцінніший скарб... І поки живе мова - житиме народ, яко національність. Не стане мови - не стане й національності: вона розпорошиться поміж дужчим народом." (І. Огієнко)

Як парость виноградної лози,

Плекайте мову. Пильно й ненастанно...

 

 


 

29 січня 1918 року поблизу селища Крути, на малій залізничній станції на відстані 130 кілометрів на північний схід від Києва відбулася битва, що тривала близько 5 годин і закінчилася поразкою українських загонів, які захищали підступи до Києва. Як така, битва не мала вирішального значення в перебігу військових дій, однак вона набула особливого значення у свідомості багатьох завдяки героїзму загону української молоді, які загинули біля Крут. Під час поховання юнаків на Аскольдовій горі в Києві М.Грушевський назвав їх героями, Павло Тичина присвятив цьому героїчному вчинку свій вірш. Довгі роки історія битви або замовчувалась, або обростала міфами і вигадками, як в закордонній так і у вітчизняній історіографії.

 

 


День Соборності України – свято України, що відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Офіційно в Україні День соборності відзначається з 1999 року. Деякий час, з 30 грудня 2011 року, указом на той час Президента України В. Януковича День соборності на офіційному рівні було скасовано і натомість встановлено «День Соборності та Свободи України». Однак 13 листопада 2014 року Президент України П. Порошенко підписав укази про відзначення щорічно 21 листопада Дня Гідності та Свободи, 22 січня – Дня Соборності України.            

 

Календар  знаменних  і  пам’ятних  дат на 2018 рік
Календар  знаменних  і  пам’ятних  дат на 2017 рік
Календар  знаменних  і  пам’ятних  дат на 2016 рік
Календар  знаменних  і  пам’ятних  дат на 2015 рік
   
Ювілейна книга - 2015 : рекомендаційний вебліографічний покажчик



      



 
Разом до перемоги!
Слава Україні!

SEO оптимизация



Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Бібліотека
в соцмережах
Бібліотека у Фейсбуці Бібліотека у Instagram Канал бібліотеки у YouTube
Сервіси
для користувачив

Віртуальна довідкова служба


Програма для перегляду файлів PDF


Програма для перегляду файлів DJView


Екранна лупа (для користувачів з вадами зору)


Переклад сайту (Translation site)
Творча поличка бібліотеки
Знаменні дати
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Бібліотекар on-line!
Архів записів
Наукова бібліотека СНУ ім. В.Даля © 2025 Яндекс.Метрика