Широта таланту Даля, його інтересів багатогранна і вражає своєю різноманітністю. Даль відомий популярний письменник ХІХ століття, письменник-реаліст, яскравий представник “натуральної школи”. Відомі праці Даля у галузі інженерно-технічної думки та медицини. Літературна творчість Даля цінна тим, що сприяла зближенню народів і розвитку слов’янської культури. Даль проводив наукові дослідження, складав підручники. За ці роботи він був обраний членом-кореспондентом Російської Академії наук, також був одним з організаторів і активним членом Російського географічного товариства.
Дитячі роки В. Даля, які пройшли в Луганську, залишили в душі яскраві та незабутні враження, що пізніше, вже у зрілому віці стало підставою для обрання літературного псевдоніму “Козак Луганський”. Цим наш видатний земляк назавжди залишив у пам’яті нащадків місто, де народився. Саме під цим ім’ям він увійшов у літературу.
Майже третину свого життя Володимир Даль прожив в Україні. Він чудово володів українською мовою, знав Україну, побут її народу, звичаї, культуру і літературу. Знання та любов до української культури зблизили Володимира Даля з Тарасом Шевченком. Цей непомітний зв’язок між Кобзарем та Козаком Луганським у глибокій любові до рідної землі, до України, до її мови та словесності.
Про українську мову писав: «По мне, не только можно заниматься им для развлечения – нужно изучать его. Всякому на то своя воля, но судя по-моему – нет причин, чтобы не принять коротких, крепких, ярких и выразительных изречений земляков моих».
У 1981 р. в Луганську відкрили пам’ятник видатному земляку, на колишній Англійській вулиці, а зараз вулиці В.І. Даля. У 1986 році в будинку, де, за розповідями, народився Даль, було відкрито літературний музей “Козака Луганського” – що стало даниною його пам’яті.
У Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля у 2003 році відкрито Центр далезнавства, який допомагає всім зацікавленим дізнатися про Володимира Івановича Даля.
Пропонуємо перелік ресурсів інтернету про В.Даля:
|