До наукової інформації у відкритому доступі можна віднести безкоштовні онлайнові примірники журнальних статей, доповідей та виступів на конференціях, технічних звітів, тез, авторефератів дисертацій і дисертацій, дослідницьких матеріалів. У більшості випадків їх можна вільно використовувати для досліджень, навчання та інших цілей.
Існують декілька способів забезпечення відкритого доступу. Науковець може розмістити свою публікацію в архіві чи репозитарії відкритого доступу, або опублікувати її в журналі відкритого доступу. Окрім того, дослідник може розмістити текст публікації на власному веб-сайті або на веб-сайті свого наукового підрозділу. Всі ці шляхи надають набагато вільніший доступ до наукової публікації, на відміну від статті у передплатному журналі. Перші два способи забезпечують більший систематизований підхід і збільшують шанси на те, що інші дослідники знайдуть та прочитають ці матеріали.
Згідно Будапештської ініціативи відкритого доступа (Budapest Open Access Initiative — BOAI) "під "відкритим доступом" мається на увазі відкриті для всіх публікації в Інтернеті; їх можна читати, завантажувати, копіювати, поширювати, роздруковувати, проводити свої дослідження, приєднувати до повних текстів відповідних статей, використовувати для складання покажчиків, уводити як дані в програмне забезпечення або використовувати для інших цілей при відсутності фінансових, правових і технічних перешкод, за винятком тих, які регулюють доступ до самого Інтернету. Єдиним обмеженням на відтворення й поширення публікацій і єдиною умовою копірайту в цій сфері повинне бути право автора контролювати цілісність своєї роботи й обов'язкові посилання на його ім'я при використанні роботи та її цитуванні".
Популярні пошукові машини матеріалів у відкритому доступі:
Перелік відкритих архівів в Україні
Одним з важливих джерел наукової інформації є дисертація. Застосування сучасних технологій, використання руху відкритого доступу сприяє появі авторефератів дисертацій та дисертацій у відкритому доступі. При цьому надаються розширені пошукові можливості, надійне зберігання, а також забезпечується швидке й оперативне поширення наукової інформації в науковому середовищі. З будь-якого комп`ютера, що має вихід в інтернет, є вільний доступ до повнотекстової наукової інформації.
Нагадуємо, що
14 серпня набрав чинності наказ Міністерства освіти і науки України «Про оприлюднення дисертацій та відгуків офіційних опонентів» від 14 липня 2015 р. № 758.
Згідно з наказом «на офіційному веб-сайті вищого навчального закладу (наукової установи), спеціалізована вчена рада якого прийняла дисертацію (опубліковану монографію) до захисту, у розділі, в якому міститься інформація про роботу ради, розміщуються в режимі читання:
- примірник дисертації в електронному вигляді, крім дисертації, що містить державну таємницю або інформацію для службового користування, не пізніше ніж за 10 календарних днів до дати захисту дисертації, зазначеної в авторефераті дисертації, а у разі підготовки дисертації у вигляді опублікованої монографії – автореферат дисертації в електронному вигляді;
- відгуки офіційних опонентів в електронному вигляді, крім відгуків на дисертацію, що містить державну таємницю або інформацію для службового користування, не пізніше ніж за 10 календарних днів до дати захисту дисертації, зазначеної в авторефераті дисертації;
- автореферат дисертацій крім автореферату дисертації, що містить державну таємницю або інформацію для службового користування, не пізніше ніж за 30 календарних днів до дати захисту дисертації, зазначеної в авторефераті дисертації».
На виконання цього наказу докторанти, аспіранти та пошукачі мають можливість розмістити автореферати та повні тексти дисертацій в інституційному репозитарії (електронному архіві) Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля. Матеріали електронного архіву eEast-UkrNUIR мають стабільний URL, метадані та індексуються пошуковими системами.
Автори можуть розмістити свої роботи самостійно. Для цього потрібно зареєструватися та надіслати лист на e-mail dspacesnu@ukr.net з проханням надати доступ до відповідної колекції. За додатковою консультацією звертайтеся до бібліотеки або на e-mail bibliosnu@ukr.net , або через сервіс Зворотній зв'язок.
Долучившись до світової наукової спільноти ми підвищимо рейтинг нашого університету.
|