Велична і свята, моя ти Україно,
Лише тобі карать нас і судить.
Нам берегти тебе, Соборну і єдину,
І нам твою історію творить!
Ліна Костенко
22 січня щороку в Україні відзначається День Соборності України.
У читальному залі до цього свята розгорнута книжкова виставка, яку бібліотека пропонує своїм користувачам ( фото).
Так вже розпорядилась історія, що упродовж століть наш народ та землі України були розрізнені, належали до інших держав: Російської імперії, Польщі, Австро-Угорщини. Споконвічною мрією українців було об’єднання розрізнених частин України в межах однієї держави. Тож свято єдності має особливе значення.
Так сталося, що 22 січня посідає одне з провідних місць. Так, саме 22 січня 1918 року Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність Української Народної Республіки. Роком пізніше, 22 січня 1919 року, у Києві на Софійській площі проголошено Акт Злуки (об’єднання) українських земель в єдину Україну, стверджувалось об’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки в єдину соборну Українську державу.
Однак об’єднання України відбулось суто символічно: вже через кілька тижнів після проголошення Акту злуки, більшовики захопили Київ, пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехословаччина - Закарпаття.
22 січня 1939-го було вперше за 20 років урочисто відзначено на офіційному рівні свято Соборності. Відбулось це у Карпатській Україні (м. Хуст), на той час — автономній республіці Чехословацької республіки.
Символічно, що в 1946 році саме 22 січня Верховна Рада УРСР включила Закарпаття до складу УРСР.
21 січня 1990 р. з нагоди 71-ї річниці проголошення Акта Злуки патріотичні сили організували «живий ланцюг» між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом як символ духовної єдності людей східних і західних земель України. Це стало яскравим проявом прагнення українського народу до єдності і свободи.
Офіційно ж День Соборності в Україні відзначають з 1999 року. |